Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach w roku 2013 r. przystąpiło do konkursu „Schematom STOP! Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy – pilotaż” w ramach jest realizatorem projektu, we współpracy z Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej z terenu powiatu kartuskiego i Powiatowym Urzędem Pracy w Kartuzach.
Celem projektu jest utworzenie skoordynowanego systemu współpracy instytucjonalnej wobec rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym z tytułu bezrobocia lub pozostawania w trwałym pokoleniowym bezrobociu i niemożności wyjścia z systemu świadczeń pomocy społecznej, a także testowe wypracowanie nowych instrumentów rodzinnej aktywizacji i integracji społecznej.
Projekt przewiduje wsparcie dla rodzin wielodzietnych będących klientami pomocy społecznej w ramach czterech modułów:
Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne.
Wsparciem objętych będzie 10 rodzin z terenu powiatu kartuskiego wskazanych przez pracowników socjalnych. Szczegółowy zakres pomocy zostanie ustalony po sporządzeniu diagnozy potrzeb. Projekt odpowiada na potrzebę stosowania kompatybilnego systemu wsparcia i pomocy przy wykorzystaniu potencjału dwóch jego filarów, a także na przetestowaniu nowych instrumentów takich jak, rodzinny kontrakt socjalny, rodzinny program zatrudnienia socjalnego oraz integracji społecznej, rodzinne ścieżki zawodowe, które w perspektywie horyzontalnej mogłyby być nowymi rozwiązaniami legislacyjnymi dla systemu rynku pracy i pomocy społecznej.
Projekt ma charakter innowacyjny, bowiem w ramach przewidzianych działań będzie stosowana koordynacyjna metoda oddziaływania na całą rodzinę zagrożoną wykluczeniem społecznym a nie w stosunku do pojedynczej osoby. Obecnie po stronie pracowników instytucji rynku pracy i instytucji pomocy społecznej istnieje ogromny potencjał wiedzy o różnorodności instrumentów, ich efektach przy jednoczesnym braku koordynacji współpracy wobec sytuacji rodzin będących w ubóstwie z powodu bezrobocia.
Etapy realizacji pilotażu zakładają:
Projekt jest finansowany w 85% ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz w 15% ze środków budżetu Państwa. Na realizację projektu powiat otrzymał kwotę 700.503,00 zł.